OTO KILKA PORAD W ZAKRESIE DOBORU WŁASNEJ INSTALACJI.

Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych?

Własna elektrownia słoneczna zmienia zgromadzoną energię słoneczną w energię elektryczną, która jest dziś niezbędną do normalnego funkcjonowania domu.

MONOKRYSTALICZNE CZY POLIKRYSTALICZNE?

Moduł fotowoltaiczny

Moduły fotowoltaiczne wzmocnione są metalową lub aluminiowa ramą o szerokości ok 4 cm. Ważnym elementem jest szczelna hermetyczna szyba, które zabezpiecza ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ogniwa umieszcza się dodatkowo między warstwami folii PET oraz EVA. Przewody przyłączeniowe są wyprowadzone na zewnątrz.
Moduły fotowoltaiczne najczęściej wykonane są z krzemowych ogniw. Wyróżniamy dwa typy ogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne.
To co rożni te dwa rozwiązania to parametr sprawności.

Moduły monokrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, zbudowany jest z monolitycznego kryształu krzemu, który ma kształt walca, którego średnica wynosi ok 30cm. Moduły są koloru ciemnego (czarny, ciemny granat)
Sprawność takich modułów oscyluje w granicach od 18% do 22%.
Takie panele będą trwalsze od paneli polikrystalicznych, są one jednak droższe.


Moduły polikrystaliczne są wytwarzane ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu i z reguły mają kolor niebieski. Cechą charakterystyczną tych modułów jest to, że „wafle” mają kształt kwadratu. Sprawność tego rodzaju modułów waha się na granicy 16%. W zakresie sprawności są one mniej wytrzymałe od paneli monokrystalicznych.
Obecnie najczęściej wykorzystuje się te moduły przy tworzeniu projektów dla biznesu w tym i farm fotowoltaicznych. (czynnik ekonomiczny)



Działanie paneli fotowoltaicznych można łatwo wytłumaczyć . Na ogniwa padają fotony (najmniejsze jednostki świetlne) to one wybijają elektrony i zmuszają je do ruchu. Dzięki temu dochodzi do przepływu prądu stałego, który trafia do falownika i tam jest przetwarzany w prąd zmienny gotowy do wykorzystania w naszych domach. Wytwarzaną za sprawą instalacji fotowoltaicznej energię zużywamy na bieżąco, część nie wykorzystaną magazynujemy w sieci i wykorzystujemy np. nocą


DACH TO MIEJSCE GDZIE NAJCZĘŚCIEJ MONTOWANE SĄ INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE.

Miejsce montażu



Wskazany kąta nachylenia dachu to zakres od 10 do 35 stopni. Optymalna praca urządzenia następuje gdy instalacja zamontowana jest na południowej połaci dachu.
W przypadku orientacji dachu wschód-zachód należy spodziewać się obniżenia ilości produkowanego prądu. Z drugiej strony układ dachu wschód-zachód daje możliwość wykorzystania dwóch połaci. Takie rozwiązanie staje się często kluczowe gdy zachodzi konieczność założenia większych instalacji wykorzystywanych do ogrzewania domu. Można spotkać się też z opinią, iż założenie instalacji w układzie wschód-zachód optymalizuje rozliczanie z zakładem energetycznym w trybie net metering. Założenie to opiera się na przekonaniu iż z domowych urządzeń częściej korzystamy w godzinach popołudniowych. Moduły zainstalowane na zachodniej stronie dachu będą wysokowydajne w produkcji prądu który będzie odbierany bezpośrednio do włączonych urządzeń z pominięciem procesu „magazynowania” energii w zakładzie energetycznym.



W przypadku dachu płaskiego stosowane są specjalne konstrukcje podnoszące moduły fotowoltaiczne na około 10-15 stopni.
Taka konstrukcja eliminuje ryzyko wzajemnego zacieniania się paneli.
Możliwość zorientowania na południe takiej instalacji optymalizuje prace urządzenia.

Bez względu na typ montowanej instalacji, zawsze należy zwrócić uwagę na występujące w miejscu montażu zacienienia uwzględniając przy tym ich intensywność w zależności od pory roku. W przypadku okresowego zacienienia stosuje się optymalizatory do poszczególnych paneli.

Montaż paneli rozpoczynamy od montażu stelaża pod fotoogniwa i przygotowania tzw. trasy kablowej, którą połączymy moduły z rozdzielnicą i falownikiem. Kolejna czynność to ułożenie i połączenie paneli, na tym etapie możemy również zamontować falownik. Kiedy złączymy go z modułami fotowoltaicznymi tworzącymi łańcuch, należy skonfigurować połączenie z siecią, aby móc monitorować instalację. Ostatni krok to wykonanie pomiarów elektrycznych.



Moc szczytowa

Moc elektryczna(moc szczytowa) jest uzyskiwana w warunkach testowych (skrót STC), przy natężeniu promieniowania słonecznego równym 1000 W/m2. Przyjmuje się, że standardowa moc szczytowa wynosi kilkaset Watów.
Pamiętać należy, że uśredniona wartość tego parametru uwzględniając cały rok pracy instalacji będzie oscylował na poziomie około 10% całkowitej mocy szczytowej

Wymiary i waga

Najczęstsze wymiary modułów fotowoltaicznych to wysokość 166cm na 99cm szerokości. Ich grubość to zakres od 3,5 cm do 4cm. Moduł zbudowany jest z 60 ogniw. Waga panela waha się od 18 kg do 19 kg. Duży powierzchniowy rozkład ciężaru na dachu sprawia że montaż instalacji w ogromnej większości nie wymaga żadnych dodatkowych wzmocnień dachu.

Gwarancja

Systemy gwarancyjne przypisane do instalacji fotowoltaicznych to kluczowy element tego rodzaju inwestycji. Urządzenia charakteryzują długie okresy gwarancji.
Gwarancja na liniowy spadek sprawności to okres 25 lat. W praktyce oznacza to, że ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji instalacji moc nie spadnie poniżej 90% wartości początkowej, a w ciągu 25 lat poniżej 80%.
Gwarancja techniczna na moduły to okres minimum 10 lat.
Ważnym urządzeniem w instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inwerter) zmieniający produkowany przez panele prąd stały w prąd zmienny.
Standard gwarancyjny na te urządzenia to okres 5 lat. Na rynku są jednak i takie które mają fabryczną gwarancję na lat 10.

Zakres temperatury pracy

W Polsce panuje klimat umiarkowany, latem temperatury często przekraczają 30 st. C, a zimą sięgają do -20 st. C (w niektórych regionach nierzadko są niższe). Z tego względu zamontowany panel fotowoltaiczny musi być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego temperatura pracy powinna obejmować szeroki zakres, od -40 st. C do nawet +85 st. C.
Przyjmuje się, że w naszej strefie klimatycznej żywotność paneli określa się na 35 lat użytkowania. Np. w Niemczech są instalacje działające z powodzeniem od lat 70-tych XX wieku.

Masz pytania?
Wypełnij krótki formularz a my skontaktuj się z Tobą


KONTAKT
NASZĄ PASJĄ JEST FOTOWOLTAIKA

biuro@quantumsun.pl


GODZINY PRACY

Pon. – Pt. 08:00 – 16:00

SIEDZIBA FIRMY

ul. Bursztynowa 18
76-200 Bydlino

NAPISZ DO NAS

biuro@quantumsun.pl

ZADZWOŃ

(+48) 660 529 555